Home > ФК Вардар > У-16 > Високи порази за пионерските екипи на ФК Вардар против Македонија Ѓ.П
Високи порази за пионерските екипи на ФК Вардар против Македонија Ѓ.П

Пионерските екипи доживеаа високи порази, на денешните натпревари од 17.првенствено коло. Двата натпревари против Македонија Ѓ.П ги загубивме со идентичен резултат од 0:4.

Помладите пионери го загубија натпреварот, а со тоа и шансите да се вмешаат за освојување на шампионската титула. Екипата на Македонија Ѓ.П на полувреме имаше предност од 1:0, за во вториот дел да постигне уште три нови гола и на крајот да стигне до висока победа.

Вардар: Лука Јаневски, Алексеј Ивановски, Филип Смиљков (К), Марко Крстевски, Фуад Керими, Петар Давитов, Иван Блажевски, Ненад Стојанчевски, Антонијо Крстевски, Златко Радески, Филип Дамевски.

Во игра влегоа и Кристијан Каруловски, Филип Стефанов и Бобан Бакрачески.

Пионерите исто така претрпеа висок пораз со резултат 0:4. Уште во првата минута од натпреварот условно гостинската екипа успеа да го отвори резултатот и да поведе со 0:1, за во судиското надополнување да зголеми и на 0:2. Во вториот дел постигнаа уште два гола во нашата мрежа, за конечни 0:4.

Вардар: Максим Краљевски, Давид Цековски, Лука Атанасовски, Харбин Туша, Максим Цониќ, Хабиб Бектеши, Михаил Танчев, Матеј Анастасов, Дамјан Алексовски, Матеј Ѓорѓиевски, Емир Шаботиќ.