Thursday ,18 April 2024
Home > ФК Вардар > Петлиња > Јовановски и Гаштаров донесоа финале за ФК Вардар генер. “2005“, на турнирот “Пирин Куп“

Финале за генерацијата “2005“ на фудбалскиот клуб Вардар, кои утрово го совладаа својот противник, во рамките од полуфиналето на турнирот “Пирин Куп“. Црвено-црните беа подобри од екипата на Панасераикос со резултат од 2:1. Играчите на одлука беа Филип Јовановски и Матеј Гаштаров кои прецизно стрелаа во мрежата на противникот.

По првото полувреме резултатот беше 1:0 во корист на црвено-црните, откако Филип Јовановски погоди, на одбиена топка, откако претходно шутираше Никола Величковски. Овој резултат беше и актуелен на полувреме.

Вардар беше подобар на овој дуел и заслужено се пласираше во големото финале. Иницијативата ја претворивме со втор гол, дело на Матеј Гаштаров кој блеска на овој турнир и е предводник на својата екипа. Токму со неговиот гол зголемуваме на 2:0. На пет минути пред крај, Панасераикос успева да постигне почесен гол и да го намали резултатот на 2:1, што на крајот се покажа и како конечен на ова полуфинале.

Во големото финале, ќе го чекаме победникот од дуелот, Витоша и Царско Село, двете екипи се од Софија. Нашите млади надежи предводени од Андовски имаат време сега за одмор и мислите ќе бидат насочени кон утрешното финале на турнирот.