Tuesday ,21 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > Финале М15: Партизан Водно Санс-Вардар, вчера црвено-црните убедливи со МЗТ
Финале М15: Партизан Водно Санс-Вардар, вчера црвено-црните убедливи со МЗТ

Финале М15: Партизан Водно Санс-Вардар, вчера црвено-црните убедливи со МЗТ

Во финалето на завршниот турнир во М15 лигата-мажи, пак ќе се сретнат екипите на Партизан Водно Санс и Вардар. 

До финалниот меч кој ќе се игра денес, недела од 17.часот, во салата „независна Македонија“, младите коашаркари на Партизна Водно Санс дојдоа по победата во полуфиналето против екипата на Дино Баскет со (99:93).

Нивниот противник во натпреварот за шампионската титула, екипата на Вардар, беше убедлива во средбата со МЗТ Скопје Аеродром (95:79).

Согласно со тоа, во натпреварот за третото место, од 15.часот, младите „металци“ ќе разигруваат со екипата од Кочани.

ФИНАЛЕН ТУРНИР – М15 ЛИГА-МАЖИ

РАСПОРЕД И РЕЗУЛТАТИ

ПОЛУФИНАЛЕ – 19.ЈУНИ

Дино Баскет – Партизан Водно Санс 93:99

Вардар – МЗТ Скопје Аеродром         95:79

ФИНАЛНИ НАТПРЕВАРИ – 20.ЈУНИ

ЗА ТРЕТО МЕСТО

15.00: Дино Баскет – МЗТ Скопје Аеродром

ФИНАЛЕ

17.00: Партизан Водно Санс – Вардар

*Натпреварите се играат во салата „Независна Македонија“