Saturday ,26 September 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > Јованчев го презема првиот тим на КК Вардар
Јованчев го презема првиот тим на КК Вардар

Јованчев го презема првиот тим на КК Вардар

Kошаркарскиот клуб Вардар веднаш најде решение за тренерската позиција на првиот машки тим. Сосема логички и заслужена шанса за промоција доби Јованчев. Од тимот на официјалната страница го потврдија истото, во објавата се вели:

Александар Јованчев од денеска е прв тренер на нашата екипа која и оваа сезона ќе се натпреварува во првата лига.Тој доаѓа на местото на Дарко Радуловиќ на кој што беше помошник изминатите сезони. По големите успеси и титули во младинските категории во нашиот клуб како и големиот успех кој го направи на репрезентативно ниво со генерацијата до 16 години чиј предводник беше токму тој и обезбеди пласман во А дивизија, ова ќе биде голем предизвик за младиот стручњак. Асистент на Јованчев ќе биде Александар Ашаданов, двајцата веќе зедно соработуваа во првата екипа на Вардар изминатите сезони , како и во репрезентацијата до 16 години.