Tuesday ,25 February 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > ЕП: Македонската кадетска селекција совладана од Словенија, настапи впишаа и вардарците Петков и Атанасов
ЕП: Македонската кадетска селекција совладана од Словенија, настапи впишаа и вардарците Петков и Атанасов

ЕП: Македонската кадетска селекција совладана од Словенија, настапи впишаа и вардарците Петков и Атанасов

Вчера, Македонската репрезентација кошаркарска кадетска селекција  го доживеа четвртиот пораз на Европското првенство  од А-дивизијата. На мечот против Словенија кој се одигра  во Удине, Италија бевме поразени со 80-87.

Ние веќе ја остваривме целта, опстанок во А-дивизијата па растеретени влеговме во оваа средба. Отворивме катастрофално губевме со 18-0, сепак во 15.минута ние успеавме да направиме пресврт и поведовме со 28-25. Сепак како одминуваше мечот го изгубивме чекорот па ривалот успа да победи со седум коша позитива. Ривалот не „скрши„ во треттата четвртина, тие триумфираа со резултат 87-80.

На оваа средба настапија и двајцата вардарци, Петков успеа да погоди 3.поена, Атанасов имаше еден поен.