Saturday ,25 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Борење: Нуров 5.место на ЕП
Борење: Нуров 5.место на ЕП

Борење: Нуров 5.место на ЕП

Вчера на Европското Првенство борење за сениори во слободен стил во Букурешт, Романија, Могамедгаџи Нуров го освои петтото место.  Вардарецот  во борбата за бронзениот медал загуби од Нурмагомед Гаџиев (Азербејџан) со резултат 0-5.

Нашиот борач беше неуспеа да оствари поволен резултат против Гаџиев , ривалот прво поведе со 1-0, 3-0, 4-0 и на крајот со 5-0. Нуров повторно остана без медал од големите натпреварувања иако повторно беше во конкуренција до последната борба.

Тој на ова првенсто оствари две победи:

Могамедгаџи Нуров – Симоне Ијанатони (Италија) 11-0 (ТТ)
Могамедгаџи Нуров – Мураз Мчедлизе (Украина) 5-4