Tuesday ,21 September 2021
Последни:
Home > Останати спортови > Нуров денес пристигнува во Токио, борба има на 6.август
Нуров денес пристигнува во Токио, борба има на 6.август

Нуров денес пристигнува во Токио, борба има на 6.август

На олимпијадата во Токио се во полн ек дел  од напреварувањата, поделени се дел од медалите во одредени спортови. Настапија дел и од македонските репрезентативци, еден дојде до сребро, само двајца беа со А-норма на оваа олимпијада,  еден од нив е вардаровиот борач Нуров.

Вардарецот денес пристигнува во Токио, нашето момче  ќе настапи во категоријата до 97кг слободен стил во борење на 6.август кога се квалификациите, ден по тоа се борбите за медал на кои се надеваме дека ќе блесне. Во последната фаза од подготовките   Владивосток со руската селекција.

228094912_10220000406742688_5493133650373487704_n

Македонскиот олимпиец, Могамедгаџи Нуров во осминафиналето на Олимписките игри во Јапонија ќе се сретне со Александар Хуштин од Белорусија.

Ако го помине Хуштин, Нуров во четвртфиналето ќе се бори со победникот од мечот Стин (Канада)-Конједо (Италија), а во полуфиналето го чека „Рускиот тенк“ и најголем фаворит за златниот медал Абдулрашид Садулаев.