Friday ,25 September 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Одбојка > (ФОТО) ЖОК Вардар ги започна подготовките
(ФОТО) ЖОК Вардар ги започна подготовките

(ФОТО) ЖОК Вардар ги започна подготовките

Одбојкарките на Вардар ги стартуваа подготовките за новата сезона, во која „црвено-црните“ имаат јасна цел пред себе – доминација на домашната одбојкарска сцена. Клучните одбојкарки од ланскиот состав остануваат дел од нашиот тим, а ЖОК Вардар дополнително се засили до Кубанката Атила Агуеро Агилера, која веќе пристигна во Скопје и тренира со остатокот од екипата.

f2

„Црвено-црните“ во текот на месецот дополнително ќе се засилат со одбојкарки од странство, се со цел достојно претставување во европските купови, каде за ривал во Челинџ-купот на ЦЕВ ќе го имаме финскиот состав Хаменлина. Македонија по подолго време ќе има свој претставник во европските купови во женска конкуренција, а желба на сите во ЖОК Вардар е достојно да го претставиме нашиот спорт и да се обидеме да ја минеме првата рунда.

f

Како дел од подготовките „вардарки“ ќе заминат на турнир во Албанија, а за крајот на септември е најавен и турнир во Скопје на кои Вардар ќе биде домаќин, а ќе учествуваат екипи од Македонија и од Албанија.