Tuesday ,14 July 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > КК Вардар М14 со победа и пораз на вчерашниот трет ден од турнирот во Унгарија
КК Вардар М14  со победа и пораз на вчерашниот трет ден од турнирот во  Унгарија

КК Вардар М14 со победа и пораз на вчерашниот трет ден од турнирот во Унгарија

Вчера се оконча настапот на младите вардарци  на  нов турнир во „Европската младинска кошаркарска лига“. Истиот се играше  во Унгарија. КК Вардар М14 вчерашниот, трет натпреварувачки ден  овој турнир дојде до една побед  и еден пораз.

Најпрвин вчера одигравме со хрватскиот тим, Цибона  во еден интересен дуел во кој решаваа нијанси ние дојдовме до победа со два поена позитива, вардарци триумфираа со резултат 85-83.  Во последниот, четврти дуел се сретнавме со екипата од Република Турција, тимот на ЕГЕ Асист. Заморот дојде до израз, на оваа средба бевме порзени од помотивираниот ривал со резултат 71-84.

Имаме одличен скор на овој турнир, три победи на четири одиграни натпревари. Да напоменеме дека во двете први кола дојдовме до победи над КК Флеш (Србија) и Перуџа (Италија).