Tuesday ,14 July 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > Седумте кола за пролетниот дел на КК Вардар (распоред)
Седумте кола за пролетниот дел на КК Вардар (распоред)

Седумте кола за пролетниот дел на КК Вардар (распоред)

Остануваат уште  седмица одмор за црвено-црниот сениорски кошаркарски колектив пред продолжетокот од првенството. Подготовките се во полн ек, стартот на продолжението е закажано за 18/19.јануари оваа година. 

Пред нас се седум кола од регуларниот дел на кои ќе се обидеме да го поправиме впечатокот и да отидеме некое место погоре на табелата. КК Вардар  по досега одиграни 11.коло е предпоследен на табелата, ние сме на 9.позиција зад нас е само „фенерџијата“ тимот  на КК МЗТ Скопје УНИ Банка, екипа која единствено неа ја совладавме оваа есен. Во овие 11.рунди од натпреварувањето, „вардарци“ реализираа по 69.9 поени, 31.2 скока и 14.7 асистенции, како и 18.2 загубени и 8.5 освоени топки. Погодувале со 74.9% во шутот за еден поен, 44.6% за два и 29.7% за три поени.

Ова е распоредот за регуларниот дел во пролетната полусезона.

kk9-2