Tuesday ,21 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање > Куглање: Вардар со убедлива победа над Пелистер ја започна одбраната на пехарот

Куглање: Вардар со убедлива победа над Пелистер ја започна одбраната на пехарот

Денес, во кугларницата „Мусандра“, кугларскиот шампион на Македонија, КК Вардар го пречека тимот на КК Пелистер 1982. Вардарци отворија со победа во новата сезона и тоа убедлива со резултат 5,5 према 2,5 над зелено-белите.

Вардарци освоија 15.сета, ривалот дојде до 9.сета на овој натпревар.  Црвено-црните соборија 3168 „дрва“, гостинот на оваа средба дојде до  3071.  Дарко Димитровски, Тодоровски и Саша Јанковиќ поенираа во дуелите со ривалите, половина поен освои Коста Ристиевски.

Најдобар скор зад своето име имаше Димитровски со 555 соборени дрва, Јанковиќ имаше 550 „соборени дрва“.