Sunday ,07 March 2021
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > (ФОТО) Младите девојки од ЖКК Вардар играа мечеви со Тим Академија
(ФОТО) Младите девојки од ЖКК Вардар играа мечеви со Тим Академија

(ФОТО) Младите девојки од ЖКК Вардар играа мечеви со Тим Академија

Младите екипи на ЖКК Вардар се подготвуваат за првенствените мечеви. Како дел од подготовката е двомечот со тимот на Тим Академија од Штип. Се одигра дуел кај нас и кај нив со цел подобра подготовка и поврзување на нашите девојки како тим, но и склопување на нови пријателства.  Наскоро, започнува лигата за дами до 16 години, со штипјанки играме и  со М14 тимот.

caci caci3

Вардар оваа сезона може да се пофали со масовсност во младите категории. Имаме четири младински тима заедно со сениорскиот црвено-црните имаат пет колективи со дами. На најмалите М12 тренер е капитенот на првиот тим, Деловска Симона. На М14 предводник е легендарната Славица Наков, на М16 кормилар е   Јасмина Герасимовска-Николиќ. Највозрасните М18 како и првиот тим се раковидени од Жаклина Стојановска.