Monday ,19 October 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Одбојка > ЖОК Вардар со победа над Хуки Волеј во Албанија
ЖОК Вардар со победа над Хуки Волеј во Албанија

ЖОК Вардар со победа над Хуки Волеј во Албанија

Одбојкарките на ЖОК Вардар успешно ја стартуваа мини-турнејата низ Албанија откако рутински славеа на вечерашниот натпревар против Хули Волеј со 1-3 во сетови.

Почетниот сет донесе мали проблеми за нашите одбојкарки, кои не го стартуваа мечот во посакуваниот ритам, па домаќинот на натпреварот славеше со 22-25. Експресно следеше консолидација и израмнување со иста мера, за победа во вториот сет со идентични 25-22, по што „црвено-црните“ уште повеќе добија на самодоверба во остатокот од мечот. Третиот сет заврши со триумф на Вардар од 25-20, за во четвртиот целосно да биде декласиран противникот, со убедливи 25-14.

„Црвено-црните“ утре ги очекува уште една контрола против ривал од Албанија, во 16 часот ќе ги одмерат силите со Партизани од Тирана.