Home > РК Вардар > Прв Тим > Циндриќ прогласен за играч на натпреварот, на кој Хрватска го победи Исланд
Циндриќ прогласен за играч на натпреварот, на кој Хрватска го победи Исланд

Ракометната репрезентација на Хрватска успеа да стигне до својата втора последователна победа на ЕП. Хрватска успеа да го совлада Исланд убедливо со резултат од 22:29.

Во вториот дел, Хрватска го скрши отпорот на Исланд и успеа да слави со резултат 22:29. Првите два гола на мечот за домашната репрезентација ги постигнаа Степанчиќ и Карачиќ за предност од 1:2, но Исланд покажа квалитет да се надигрува и во следните минути успева да го сврти резултататот во своја корист.  Во три наврати Исланд имаше предност од еден гол (3:2, 4:3 и 8:7), но избраниците на Лино Червар успеваат да псотигнат три последователни голови и за прв пат на мечот да имаат водство од два гола разлика (8:10). Оваа предност од 1-2 гола, Хрватска ја задржа до истекот на првите 20 минути, кога на полувреме се замина со резултат од 13:14.

Последното израмнување на овој натпревар беше на стартот на вториот дел, кога Исланд прв постигна гол и го израмни резултататот на 14:14, за да следи серија од 0:5 на Хрватска и веќе одлепување од противникот на предност од 14:19. За момент Исланд намали, но со нова серија избраниците на Червар веќе “побегнаа“ на високи седум голови разлика (15:22), по што веќе беше скрешен отпорот на противникот. Најмногу што успеа да стори Исланд е да намали на шест гола негатива, за крајниот резултат гласеше 22:29.

Лука Циндриќ повторно одигра одличен меч, постигнувајќи 7 голови и на крајот беше прогласен за играч на натпреварот. Карачиќ исто така постигна четири голови, додека Чупиќ постигна два.