Friday ,22 January 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Македонија У16 поразена на двата контролни мечеви од Романија, пет вардарови играчи беа дел од нив
Македонија У16 поразена на двата контролни мечеви од Романија, пет вардарови играчи беа дел од нив

Македонија У16 поразена на двата контролни мечеви од Романија, пет вардарови играчи беа дел од нив

Младинската ракометна репрезентација на Македонија составена од играчи кои се родени 2004 година и помлади ги имаа првите меѓународни натпревари. Селекцијата која е предводена од Стојановиќ и Атанасовски беа на турнир во Романија, каде одиграа два контролни натпревари со соодветната селекција на оваа земја.

Македонија доживеа порази и на двата натпревари, а дел од нив беа и пет играчи од редовите на Вардар. На првиот меч бевме поразени со резултат 30:22. Во листата на стрелци на овој дуел се запиша Христијан Петковски кој имаше 2 гола, додека Андреј Петрушевски постигна 3 голови.

И на вториот меч бевме поразени од Романија, речиси со идентичен резултат, од 29:22. На овој меч од вардаровите ракометари во листата на срелци се запишаа Андереј Петрушевски и Георгиј Спасовски кои имаа по 3 погодоци, како и Александар Стојменов со 1 гол.