Friday ,22 January 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Кадетите на Вардар со триумф во младинската лига над РК Радовиш
Кадетите на Вардар со триумф во младинската лига над РК Радовиш

Кадетите на Вардар со триумф во младинската лига над РК Радовиш

Тимот предводен од Будимир Андријана и Аце Станковски, кадетскиот состав на РК Вардар во дуел од младинската Група-1 беше  домаќин во СЦ “Јане Сандански“  на  тимот на РК Радовиш. Нашите момци успеаа да триумфираат со резултат 27-25.

Гостите отворија најпрвин со водство од 0-1, а потоа на почетокот водеа и со 1-3. Следеше борба на двете страни, двата тима на погодокот на ривалот одговараа со иста мерка. Се постигнаа по седум гола во двете мрежи за на семафорот да стои 8-10 за нашиот ривал. Пред почетокот на последните 10.сетина минути од првиот дел бевме на негатива од два гола. Потоа успеавме да одиграме онака како што ние знаеме во одбраната, цврсто и поврзано, додека во нападот казнувавме. Успеавме да направиме серија 5-1 до крајот на првиот дел, со истата ние  поведовме со два гола. На пауза заминавме со предност од 13-11 за црвено-црниот тим.

На почетокот од вториот дел отворивме со погодок за 14-11 тоа беше првпат на оваа средба ние да имаме три гола повеќе од ривалот.  Значајно ја подобривме играта во вториот дел, за разлика од првиот ние диктиравме темпо и бевме подобар противник од Радовиш.  Пред почетокот на последната  третина од овој период отидовме на седум гола позитива, на семафорот во “Јане Сандански“ стоеше 25-18 за момците на Будимир и Станковски. Сепак дојде до ново опуштање во нашите редови, противникот до крајот успеа да намали дури пет гола од предноста, но не и да ни ја загрози победата. Триумфот дојде со резултат  27-25.

Кај нас прв стрелец беше Грујовски Велимир со седум погодоци, Чакалиќ Бојан имаше пет гола, Савревски Давид беше успешен четири пати, а пикерот Благој Димчевски  погоди во три наврата .