Home > РК Вардар > Втор тим > Младиот состав на Вардар Јуниор храбро се бореше, но лошите 15 минути беа доволни за пораз од Бутел

Младиот состав на Вардар Јуниор даде силен отпор на гостувањето кај Бутел, но на крајот беше поразен, на меч од 16.коло во Супер-Лигата.

Откако и двете екипи го постигнаа својот прв гол, избраниците на Петрушевски и Манасков, први успеаа да поведат со два гола разлика (1:3), откако погоди Кукуловски. Истава позитива од два гола ја имавме и при резултат 3;5, но домашниот тим влезе во серија, па набргу направи и резултатски пресврт. Следеше лош период во нашата игра, кој го искористија бутелчани, постигнаа пет последователни голови, што значеше водство од 8:5. Вардар Јуниор не се даваше, пружаше силен отпор и одржуваше резултатска рамнотежа во првиот дел. Се доближивме на само еден гол негатива 10:9, но домаќинот со мини серија од два погодоци, го врати највисокото водство од три гола разлика (12:9). На полувреме, Бутел имаше позитива од само два гола (15:13).

Црвено-црните го постигнаа првиот гол во вториот дел, откако од седум метри погоди Стефан Крстевски за намалување на 15:14. Сепак во следните 16 минути од натпреварот беше решен победникот, кога Бутел направи серија од 9:1 и стигна до највисоки 24:15. Намали Вардар Јуниор на 26:20, но немаше време за големи возбудувања. На крајот Бутел слави победа со резултат 28:21. Сепак Бутел е многу поискусен, а важи за екипа која има шанси да се најде во плеј-офот.

Вардар Јуниор: Димов 1, Јанковски, Кукуловски 7, Нанов, Јакимовски, Постолов, Карапалевски 1, Петковски, Ќосевски 1, Анѓелковски 1, Гашовски, Крстевски 8, Анѓеловски, Ѓорѓиев 1, Анастасовски 1, Ставровски.