Thursday ,21 January 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Втор тим > Вардар Јуниор денес ќе одигра тест-меч со Еурофарм Работник
Вардар Јуниор денес ќе одигра тест-меч со Еурофарм Работник

Вардар Јуниор денес ќе одигра тест-меч со Еурофарм Работник

Избраниците на Стојан Петрушевски, младите вардарци од екипата на  РК Вардар јуниор повеќе од една седмица активно се подготвува за новата за нив втора суперлигашка сезона. Тие денес ќе ја има и првата контролна средба во летните подготовки. Јуниор денес ќе биде домаќин ќе бидеме на најновиот член на Супер Лигата тимот на  Еурофарм Работник кој доаѓа од Битола.

Денешниот наш ривал е амбициозен тим кој лани беше прв во Првата лига во која до пред крајот за врвот се бореше со нашиот трет сениорски состав РК Вардар-2 кој тогаш беше предводен од Петрушевски. Тие осетно се засилија за нивната промоција во суперлигашката конкуренција дел од новите имиња во нивниот ростер се : мароканецот Ашраф Адли, србинот Милан Филиќ, како и неколку домашни ракометари, Мите Караиванов, Градимир Чаневски, Дејан Пецаковски, Златко Мојсоски и Филип Чурлевски. Денешниот натпреварот е закажан со почеток во  18 часот и 30 минути истиот ќе се одигра во   Спортско рекреативниот центар  „Кале”, а влезот на овој дуел ќе биде слободен. Нашиот Вардар јуниор сезонава се подмладуваше во однос  на лани,  дел од ракометарите од РК Вардар-2 сега се „прекомандувани” во овој тим на чело со нивниот  тренерот Петрушевски. Исто така во нашата  екипата ќе недостасуваат неколку првотимци кои се подготовки со првиот тим   во Словенија.