Wednesday ,08 May 2024
Home > РК Вардар > Младински лиги > (ФОТО) Втора последователна победа за кадетите на РК Вардар, падна и Шампион во својата сала

Кадетите на ракометниот клуб Вардар стигнаа до втората последователна победа во лигата. Вечерва во спортската сала на факулетот за физичка култура, избраниците на Андријана Будимир славеа над екипата на Шампион, со резултат 20:23.

1

Добро започна мечот за вардарци, кои ги постигнаа првите два гола на овој дуел, но домашната екипа имапше добри минути кога направија серија од 4:0 и го превземаа водството. Предноста ја задржаа и во следните пет минути до моментот кога избраниците на Будимир го израмнија резултатот на 6:6. До крајот првото полувреме, тимот на Шампион се покажа како подобар на теренот. Стигна повторно до позитива од два гола (8:6) за момент Вардар да намали на еден гол негатива. До крајот на првиот дел видовме серија на домашната екипа од 5:1, за на одмор да се замине со резултат 13:8.

41351725_1223579924451564_6590974439263830016_n

Сепак избраниците на Будимир не помислија да се предадат и во второто полувреме докажаа кој е Вардар. Следеше серија на црвено-црните од 0:6 за да направиме резултатски пресврт и да поведеме со 13:14. Во следните минути гледаме игра гол за гол, а победникот беше решен во последните пет минути кога Вардар се покажа како подобар. При резултат 19:19 направивме серија од 1:4 и на крајот славевме со резултат 20:23.