Wednesday ,06 July 2022
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим > Аврамовски „царува“ на листата на најдобри стрелци во ПМФЛ
Аврамовски „царува“ на листата на најдобри стрелци во ПМФЛ

Аврамовски „царува“ на листата на најдобри стрелци во ПМФЛ

Фудбалскиот клуб Вардар покрај тоа што е лидер во ПМФЛ, после 23 одиграни кола, може да се пофали дека го има и најдобриот стрелец во лигата.

Вардаровата „десетка“, Даниел Аврамовски, ја предводи листата на најдобри стрелци во ПМФЛ. Аврамовски има постигнато вкупно 10 голови и се наоѓа на првото место.

Листа на најдобри стрелци во ПМФЛ изгледа вака:

1. Аврамовски Даниел ( Вардар) -10

2. Алими Арменд (Шкендија) -9

3. Прелчец Никола (Борец) -9

4. Јурина Марин (Шкупи) – 8

5. Карваљо Пауло Едуардо ( Македонија Ѓ.П) -7

6. Селмани Ремзифаик ( Ренова) -7

7. Божиновски Боби ( Македонија Ѓ.П) -6

8. Да Луиз Јуниор Серџо Антонио ( Шкупи) -6

9. Ибраим Бесарт ( Шкендија) -6

10. Адеми Илирид (Ренова) -5

11. Имери Омар (Шкендија) -5

12. Кировски Христијан (Струга Трим Лум) -5

13. Марковиќ Иван (Работнички) -5

14. Реис Родригес Леовигилдо Јуниор (Вардар) -5

15. Тошевски Давид (Работнички) -5