Tuesday ,31 March 2020
Последни:
Home > ФК Вардар > Петлиња > Бронзен медал за генер. 2010 на ФК Вардар, на турнирот во Бугарија
Бронзен медал за генер. 2010 на ФК Вардар, на турнирот во Бугарија

Бронзен медал за генер. 2010 на ФК Вардар, на турнирот во Бугарија

Генерацијата 2010 на фудбалскиот клуб Вардар освои бронзен медал на турнирот во Бугарија.

Денес се одиграа завршните натпревари на турнирот „Дупница Куп“.Најпрво во полуфиналето немавме среќа и после изведување на удари од белата точка бевме поразени од екипата на  Фуд Школа-Филип Филиповиќ која доаѓа од Србија. Во регуларниот дел, мечот заврши со нерешен резултат 1:1, стрелец на голот за Вардар беше Стефан Ристиќ. После изведување на пенали, подобар беше противникот кој славеше победа со резултат 3:1.

Во борбата за третото место ја победивме екипата на Мињор Перник, меч на кој немавме никакви проблеми да го обезбедиме триумфот, кој дојде со резултат 8:0. По три гола на овој натпревар постигнаа Александар Васоски и Стефан Ристиќ, додека два беа дело на Благојче Седлоски.

vardarfans-stefan-blagojce

Најдобри стрелци на турнирот од редовите на Вардар беа Стефан Ристиќ кој постигна 10, како и Благојче Седлоски со 9 голови. Стефан Ристиќ го понесе признанието за најдобар стрелец на турнирот. Сепак честитки за целата екипа на чело со тренерот Колев, кои прикажаа добра игра и достојно го претставија Вардар на овој турнир.