Monday ,21 January 2019
Последни:
Home > ФК Вардар > Петлиња > Максим Цониќ од Вардар, претставник од Македонија, на настанот “Фудбал за пријателство“, на стадионот во Москва
Максим Цониќ од Вардар, претставник од Македонија, на настанот “Фудбал за пријателство“, на стадионот во Москва

Максим Цониќ од Вардар, претставник од Македонија, на настанот “Фудбал за пријателство“, на стадионот во Москва

Во пресрет на светското фудбалско првенство кое стартува денес, во текот на вчерашниот ден преку проектот “Фудбал за пријателство“, кој е под спонзорство на Гаспром, се играа фудбалски натпревари помеѓу деца од 211 земји. И Македонија имаше свој претставник, а интересно тоа е играч од младинската школа на Вардар. Се работи за Максим Цониќ, кој е дел од генерацијата на Вардар, родени “2006“ година. Тој на својот дрес го носеше државното знаме и ја претставуваше Македонија, на овој настан, на кој како втор член од земјата учествуваше и новинарка, се работи за Ева Јакимовска.

ФОТО И ВИДЕО: topsport