Saturday ,27 November 2021
Последни:
Home > Историја > Историја: На меѓународната сцена Петрески е запаметен како стрелец на вториот погодок во победата од 2:0, што тимот на Вардар ја забележа на гостински терен против Самтредија
Историја: На меѓународната сцена Петрески е запаметен како стрелец на вториот погодок во победата од 2:0, што тимот на Вардар ја забележа на гостински терен против Самтредија

Историја: На меѓународната сцена Петрески е запаметен како стрелец на вториот погодок во победата од 2:0, што тимот на Вардар ја забележа на гостински терен против Самтредија

ГОРАН ПЕТРЕСКИ – Познат помеѓу соиграчите по прекарот „Чунга Лунга“, роден е на 23 мај 1972 година во Скопје. Во првите три фудбалски сезони по осамостојувањето на Република Македонија, Петрески како дел од нападот на Вардар, учeствуваше во освојувањето на сите три првенствени титули надополнети со двата трофеи во националниот куп.

fkv-istorijaВо дресот со „црвено-црните“ бои настапуваше се до 1996 година. На меѓународната сцена Петрески е запаметен како стрелец на вториот погодок во победата од 2:0, што тимот на Вардар ја зaбележа на гостински терен против Самтредија од Грузија, во сезоната 1995/1996 од рамките на Купот на УЕФА.