Monday ,10 December 2018
Последни:
Home > ФК Вардар > У-16 > Илиевски и Андоновски стартери за Македонија, во нерешениот резултат против Бугарија
Илиевски и Андоновски стартери за Македонија, во нерешениот резултат против Бугарија

Илиевски и Андоновски стартери за Македонија, во нерешениот резултат против Бугарија

Македонија и Бугарија одиграа со нерешен резултат на првиот контролен натпревар, на овие две млади фудбалски селекции до 16 години. Мечот се одигра во Софија и заврши без победник.

Македонија имаше предност по првото полувреме од 0:1, со погодокот на Стојменов, додека Бугарија во вториот дел успеа да го израмни резултатот на 1:1, што на крајот се покажа и како конечен на овој прв контролен меч. Во првите 11-сетмина на овој дуел се најдоа Марио Илиевски и Филип Андоновски и двајцата од редовите на Вардар. Во второто полувреме во игра влезе и Александар Ѓурковски.

Вториот контролен натпревар на овие две репрезентации ќе се одигра во текот на утрешниот ден.