Saturday ,13 August 2022
Последни:
Home > Историја > На денешен ден Етникос доби “петарда”
На денешен ден Етникос доби “петарда”

На денешен ден Етникос доби “петарда”

На денешен ден пред 13 години, по петте гола на Кипар, се одигра и натпреварот во Скопје. Нашите “црвено – црни” играчи и на средбата во Скопје го надиграа и го совладаа кипарски Етникос со високи 5-1. Овој двомеч се одигра во сезоната 2004/05, а Вардар успеа да даде рекоредни десет голови на само два натпревари против овој тим на Етникос.

Четири голови на оваа средба постигна кој друг ако не, Дос Сантош Вандаир. Вандаир буквално ја ”изрешета” мрежата на кипраните со четири погодоци во голем стил. Вандаир погоди во 2’ п, 21’, 29’ и 65’, а печат на високата победа стави  Никола Ѓошевски со гол во 15′.

Овие две победи се највисоки во историјата на ФК Вардар на меѓународна сцена.