Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим > Куп на Македонија: ФК Вардар на „мегдан“ против прилепска Победа

Куп на Македонија: ФК Вардар на „мегдан“ против прилепска Победа

Денес, Фудбалската федерација на Македонија  преку ждрепка ги одреди паровите во првото коло од Купот на Македонија кој ќе стартува идниот месец.  Во Купот ќе се игра по еден натпревар, околку мечевите во оваа фаза завршат нерешено, директно се изведуваат пенали.

Натпреварите од 1/16-финалето од Купот на Македонија се закажани на 15 септември.

КУП НА МАКЕДОНИЈА, 1. КОЛО:
Детонит – Македонија ЃП
Победа – Вардар
Кит-Го – Шкендија
Беса – Скопје
Локомотива – Охрид
Љуботен – Пелистер
Гостивар – Ренова
Кораб – Беласица
Њу Старс – Борец
Слога Виница – Работнички
Новаци – Тиквеш
Саса – Струга ТЉ
Воска Спорт – Брегалница
Велешта – Шкупи