Home > ФК Вардар > У-18 > Кадетите на ФК Вардар го совладаа лидерот на табелата Шкендија
Кадетите на ФК Вардар го совладаа лидерот на табелата Шкендија

Голема победа за кадетите на ФК Вардар, кои денес на теренот Јане Сандански успеаа да ја победат Шкендија, за која ова е прв пораз оваа сезона. Инаку ова беше меч од заостанатото 11.првенствено коло. Момците на Златко Таневски конечно одигаа дуел на високо ниво.

Вардар: Андов, Зендели, Митревски, Манасиевски, Игнатов, Ристовски, Хасановиќ, Андоновски, Ѓурковски, Спировски, Цури.

Во игра влегоа уште и Бојковски, Рушити и Миленковски.

На тој начин Вардар стигна до четвртата победа сезонава, а ова беше прв пораз за тимот од Тетово после 13 одиграни кола. Во првиот дел  двата тима имаа по неколку прилики,  нашиот  Андов Матеј “капитулираше“ еднаш, а пак Рамадани беше совладан двапати. Ние поведовме со 1-0 преку Хасановиќ Малик 21.минута од дуелот. Во 41.минута погодиа гостите за изедначување на 1-1 преку Абулхавид Ајдин. Во следната акција  Зендели Берат зголеми на 2-1.  Со овој резултат и наше минимално водсто се замина на одмор.

Во вториот дел одигравме паметно ја држевме топката и одлично го трошевме времето. Успеавме да му нанесеме прв пораз на лидерот на кадетскиот тим на Шкендија.