Tuesday ,23 July 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > У-18 > Кадетите на ФК Вардар завршија со настапи на турнирот „Куп на пријателство“
Кадетите на ФК Вардар завршија со настапи на турнирот „Куп на пријателство“

Кадетите на ФК Вардар завршија со настапи на турнирот „Куп на пријателство“

Кадетите на ФК Вардар за жал го завршија настапот на регионалниот турнир “Куп на Пријателство 2019“.

Црвено-црните завршија на последното место во групата и на тој начин го завршија настапот на турнирот во Златибор. Денес екипата на Олимпија Љубљана иако беше поразена минимално (1:0) од екипата на Динамо Загреб, тие се тимот кој како второпласирани ќе се пласираат во 1/4 финалето. На Вардар им одговараше само пораз на Олимпија од два гола повеќе, со оглед дека нашиот состав во првото коло беше поразен од Динамо Загреб со резултат 2:0, додека вчера на дуелот со Олимпија одигравме нерешени 1:1.

Мора да се напомене дека на овој турнир на кој настапуваат екипи, генерациски родени 2001 година, не беше тоа и случај со Вардар, кој дојде на турнирот со голем број на играчи кои се 2002 годиште, а имаше и двајца играчи кои настапуваат за генерацијата 2003 на Вардар.