Thursday ,21 January 2021
Последни:
Home > ФК Вардар > У-18 > Кадетите ремизираа, додека младинците на ФК Вардар беа убедливи на гостувањето во Прилеп
Кадетите ремизираа, додека младинците на ФК Вардар беа убедливи на гостувањето во Прилеп

Кадетите ремизираа, додека младинците на ФК Вардар беа убедливи на гостувањето во Прилеп

Кадетите и младинците на ФК Вардар денес гостуваа во Прилеп, на екипата на Победа. Кадетите освоија бод, играјќи со нерешен резултат 2:2, додека младинците беа убедливи и славеа со резултат 0:8.

Кадетите на Вардар први успеаа да го отворат резултатот уште во 6.минута од мечот кога погоди Малик Хасановиќ за наша предност од 0:1. Со овој резултат и се замина на полувреме, во кое црвено-црните имаа минимално водство. Сепак во второто полувреме, за само пет минути, екипата на Победа го сврти резултатот во своја корист. Најпрво во 50 минута израмни на 1:1 за во 55 минута да направи резултатски пресврт и да поведе со 2:1. Вардар во крајот на мечот односно во 68 минута успеа да постигне гол и да го израмни резултатот со голот на Леонид Игнатов, резултат кој на крајот се покажа и како конечен на овој меч од кадетската-супер лига.

Вардар: Китановски, Манасиевски, Николов, Митревски, Бојковски, Хасановиќ, Ристовски, Игнатов, Зендели, Мирчевски, Цури.

 Младинците пак не пропуштија ништо на случајноста и триумфираа убедливо со резултат од 0:8. Резултатот беше отворен во 12.минута од мечот кога погоди Виктор Пешевски за предност од 0:1. Во 24 минута Вардар успеа да го зголеми резултатот на 0:2 со голот на Фитор Реџепи. До крајот на првиот дел успеавме да постигнеме уште три голови. Најпрво во 33 минута поведовме со 0:3 со голот на Антонио Божиноски, за веќе во следната минута да биде и 0:4 откако погоди Александар Младеновски. Истиов играч во 38 минута му донесе водство на Вардар и од 0:5.

Во вториот дел постигнавме уште три голови во домашната мрежа. Со својот прв гол денес Александар Ѓорѓиески го зголеми резултатот на 0:6. Во листата на стрелци се запиша и Марко Стојчески кој во 58 минута постигна гол за 0:7, додека конечните 0:8 на овој натпревар ги постави нововлезениот Мустафа Јусуф.

Вардар: Андов, Радевски, Пешевски, Стојчески, Велковски, Ѓорѓиески, Младеновски, Реџепи, Божиноски, Наумчески, Тасев