Monday ,11 December 2023
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим > Македонија одигра 2:2 со Србија, одличен меч за нашите вардарци
Македонија одигра 2:2 со Србија, одличен меч за нашите вардарци

Македонија одигра 2:2 со Србија, одличен меч за нашите вардарци

Македонската репрезентација на Македонија до 21 година стигна до првите бодови на ЕП. Поладнево во еден многу возбудли натпревар нашите надежи и Србија одиграа нерешено 2:2 (0:1).

Македонија многу лошо го одигра првиот дел, на пауза заминавме со еден гол негатива. Во вториот дел нашите момчиња се разгубија и одиграа одлично полувреме. Во 64 минута преку Барди Македонија израмни на 1:1. Целосниот пресврт нашиот тим го направи во 83 минута преку Ѓорѓев кој со одличен удар го матираше голманот на Србија. За жал, во 90 минута Србија израмни на 2:2. Ова беше конечен резултат од овој дуел.

На овој натпревар одлична претстава имаа вардарците Велковски, Демири, Николов и посебно Алексовски кој одбрани неколку чисти голови на противникот. На клупата останаа Петковски и Муслиу. 19433407_1495437053846881_1824884142_n