Monday ,28 September 2020
Последни:
Home > ФК Вардар > У-16 > Младите генерации на Фк Вардар, денес го имаа својот прв тренинг
Младите генерации на Фк Вардар, денес го имаа својот прв тренинг

Младите генерации на Фк Вардар, денес го имаа својот прв тренинг

Денес официјално беше означен почетокот на подготовките за новата натпреварувачка сезона, за младите фудбалски категории на Вардар. Кадетите и младинците имаа полесен тренинг, кој се состоеше пред се во физичка подготовка со трчање околу кеј. Помладите пионери и пионери својот прв тренинг ќе го имаат во среда.

Има некои мали промени во сите категории кои ќе се натпреваруваат во новата сезона. Генерација родени 97/98 ќе бидат младинци, а нивни тренер ќе биде Љупчо Марковски-Калц, кој пак минатата сезона ги предводеше кадетите. Со нив го освои купот на Македонија и стана вицешампион во лигата. Младинците ќе бидат составени воглавно од играчи кои минатата сезона настапуваа под “кадети“ и 5-6 фудбалери кои играа за младинците. Многу играчи кои настапуваа за младинците минатата сезона веќе не се дел од клубот и на нив нема да се смета во новата сезона. Генерација родени “99“ ќе настапуваат како кадети, а нивни тренер ќе биде Ане Андоновски. Ова е во глобала екипата која настапуваше под името пионери минатата година.

Генерациите за оваа сезона се поместуваат за една понапред. Момците кои ги предводеше Сашо Тодоровски сега се пионери и ќе ги води истиот тренер. Единствено остана нејасно прашањето кој ќе биде тренер на помладите пионери во новата сезона. Тренерите останаа исти во Вардар, само Петар Ѓоргиевски кој ги водеше младинците, не е повеќе дел од овој тим.

За сите нови информации и промени во категориите на Фк Вардар ќе бидете навремено известувани. Ние како веб сајт за промоција на младите, влегуваме и во новата сезона со максимална посветеност и ажурност.