Wednesday ,06 July 2022
Последни:
Home > ФК Вардар > Петлиња > Генерацијата 2010 на ФК Вардар со три доминантни победи се пласираше во 1/2 финалето на турнирот „Дупница Куп“
Генерацијата 2010 на ФК Вардар со три доминантни победи се пласираше во 1/2 финалето на турнирот „Дупница Куп“

Генерацијата 2010 на ФК Вардар со три доминантни победи се пласираше во 1/2 финалето на турнирот „Дупница Куп“

Генерацијата 2010 на фудбаскиот клуб Вардар се наоѓа во Бугарија, каде дел од меѓународниот младински турнир „Дупница Куп“. Денес момците на Влатко Колев одиграа три натпревари и сите ги добија во своја корист.

Турнирот го отворивме со дуел против екипата на Хлапетата од Бугарија, која ја совладавме убедливо со резултат 5:1. На овој дуел по два гола постигнаа Благојче Седлоски и Стефан Ристиќ, додека Далибор Марковиќ постигна еден гол.

Нашите млади надежи забележаа висока победа и на вториот меч на турнирот. Противник ни беше тимот на Ќустендил, кој го победивме со резултат 5:2. Хет-трик на овој натпревар постигна Благојче Седлоски, додека еден погодок беа за Стефан Ристиќ и Далибор Марковиќ.

1

Во четврт-финалето повторно се сретнавме со екипата на Хлапетата, која повторно ја добивме, овој пат со резултат 3:1. Повторно голгетерски расположени беа Стефан Ристиќ кој постигна два гола, додека еден беше за Благојче Седлоски.

Утре го играме полуфиналето на турнирот, против екипата на Фуд Школа-Филип Филиповиќ.