Home > ФК Вардар > У-17 > Минимален пораз за пионерите од Македонија ЃП
Минимален пораз за пионерите од Македонија ЃП

Пионерите на ФК Вардар  во рамки на 7.коло од Супер лигата денес беа домаќини на ФК Македонија Ѓорче Петров.  На дуелот кој се одигра на „Тренинг кампот во Хиподром “   избраниците на Саше Божиноски беа минимално поразени со резултат 2:3.

262049569_10220618703959732_4360271009039159077_n

ФК Вардар натпреварот го започна со следниот состав: Илиевски Леонид, Фидановски Зоран, Серафимов Давор, Јакимовски Лука, Спасиќ Тино, Цветков Горјан (К), Кузмановски Михаил,  Кулуковски Влатко,  Бундалески Максим, Алији Алтин и Митревски Матеј.

262058784_10220618690519396_812673726872677413_n

Двата тима започнаа претпазливо на почетокот на првиот дел, до 10.минута немаше поголема шанса за одбележување на двете страни. Први се заканија вардарци, удар упати Фидановски Зоран голманот на Македонија Ѓорче Петров исфрли во поле, на топката налета Бундалески Максим кој не успеа да го отвори резултатот.  Во 13.минута ривалот успеа да отвори и поведе со 0-1. Ние се обидувавме да ја вратиме резултатската симетрија, но за жал не успеавме. Противникот во 32.минута поведе со комотни 0-2 на оваа пионерска средба, резултат кој се покажа како конечен за првите 45.минути на овој натпревар.

262576115_10220618748760852_5464598486077496951_n 262571005_10220618683879230_1348175206738790566_n 262378476_10220618742040684_1953030439682934672_n

На почетокот на вториот дел вардарци тргнаа со сите сили да се вратат на резултатски план на оваа средба. Сепак обидите не вродуваа со полод, вистински потег на Божиноски беше тоа што во 69.минута во игра го уфрли Туша Агрон. Веќе во следната минута толкму Туша ја преполови предноста на Македонија Ѓорче Петров и стрелаше за 1-2. По само пет минути фудбал повторно топката дојде до Туша, тој ја анулираше целосно предноста на гостите. Погоди за резултатска симетрија (2-2), на 15.минути до крајот на регуларниот дел на оваа средба во „Хиподром “. Сепак гостите не беа задоволни од фактот дека ја изгубија предноста и тргнаа да ја вратат. УспеаА во тоа, тие со погодок во 83.минута поведоа со резултат 2-3, истиот им донесе три бода од оваа средба.