Tuesday ,23 April 2024
Home > ФК Вардар > У-17 > Пионерите на ФК Вардар ги совладаа врсниците од Шкупи
Пионерите на ФК Вардар ги совладаа врсниците од Шкупи

Пионерите на ФК Вардар успеаа да стигнат до нова победа во првенството, откако утрово на теренот на Академијата ја победија екипата на Шкупи, со конечен резултат од 4:2.

Вардар: Андов, Спировски, Николов, Илиевски, Манасиевски, Бојковски, Ристовски, Речица, Андоновски, Туша, Игнатов.

На клупата за резерви беа: Станковски, Димоски, Митревски, Цури, Мирчевски, Ибиши, Ѓурковски,

Екипата на Шкупи успеа прва да го отвори резултатот и да поведе со 0:1 во 30 минута. Сепак кратко траеше радоста на гостинската екипа, кога по само пет минути од негативата, црвено-црните успеваат да го израмнат резултатот на 1:1 со голот на Леонид Игнатов. Овој резултат беше актуелен по првото полувреме. По 11 минути игра во вториот дел, или во 51 минута, црвено-црните прават резултатски пресврт и поведуваат за прв пат на овој дуел, со голот на Туша Ветон за предност од 2:1. Во следниот период, екипата на Шкупи постигнува втор гол и донесе израмнување на 2:2. Сепак до крајот на мечот за само шест минути, Вардар успеа да го матира противникот. Најпрво со вториот гол на Туша Ветон во 70 минута поведовме со 3:2, додека конечните 4:2 на овој дуел во 76 минута ги постави Џемал Ибиши.

Во игра кај Вардар влегоа уште и Ѓурковски, Димоски, Цури, Ибиши, Мирчевски.