Thursday ,18 April 2024
Home > ФК Вардар > Петлиња > Победа за ФК Вардар генер. “2007„ , пораз за генер. “2009„ на отварање на турнирот “Кул Куп 2018„

Денес стартуваше силниот меѓународен турнир “КУЛ Куп 2018„ во организација на фудбалската школа Кул. Настап во првото коло од групната фаза имаа и две генерации на Вардар, родени “2007„ и “2009„ година, на кој забележавме половичен успех.

41280762_1844213532292151_3979536926322458624_n

Победа на премиерниот дуел забележа генерацијата родени “2007“ година, која е предводена од Горан Петрески. Нашите млади надежи и повеќе од заслужено успеаа да слават во дуелот со екипата на АЛ Барса. Ако искористивме барем половина од шансите кои ги имавме, на крајот победата ќе беше изразена со поголема разлика. На крајот конечниот резултат гласеше 2:0, се играше без полувреме, мечот траеше 30 минути, на кој доминираа црвено-црните. Првата поконкретна акција ја направија Томовски кој асистираше до Грашески, овој за малку доцнеше во реакцијата, па шансата помина без голема опасност кон противничкиот гол. Сепак иницијативата ја крунисавме со гол, кога за водство од 1:0 погоди Стефан Младеновски.

41283097_1844213545625483_4676021338576519168_n

Како што напоменавме имавме целосна доминација на овој натпревар и постојано притискавме кон голот на Ал Барса. Во следните две акции, еден ист играч се најде во прилика да го зголеми резултатот. Тоа беше Марко Киш, но голманот на чаирчани на два пати го одбрани неговиот удар. Следните минути му припаднаа на Младеновски кој имаше можност да постигне нов гол, но тоа не му успева, во првиот обид одбрани противничкиот чувар, а во втората прилика на додадена топка од Томовски, Младеновски биеше покрај голот.

40995552_1844213355625502_6187655294814781440_n

Сепак противникот имаше голема прилика, единствена на овој дуел, кога еден од нивните играчи ја погоди пречката од голот на Лука Јаневски, кој немаше многу работа на овој натпревар. Вардар имаше можност за нов гол, но Стефан Кузаревски ја погоди стативата од голот на Ал Барса. Во последната минута од мечот, Младеновски постигна втор гол на мечот и ги постави конечните 2:0 на овој натпревар.

tekst-2009

Генерацијата родени “2009„ година не поминаа добро, откако го загубија мечот од екипата на Омладинац од Србија. Мечот го загубивме со резултат 1:4, на дуел на кој противнкот беше подобар. Првиот директен удар за Вардар го имаше Јаков Стојковски, кој заврши во рацете на голманот, имавме уште една прилика која остана неискористена. Омладинац прв дојде во водство, кога еден од нивните играчи погоди од прекин, за предност од 0:1.

41238333_1844213238958847_4196851504017047552_n

Избраниците на Зоран Петковски успеаа да се вратат во игра и со голот на Марко Петровски да го израмнат резултатот на 1:1. Сепак тоа беше се од вардарци на отварање на турнирот. Противникот од Србија до крајот на овој дуел постигна уште три нови голови и ги постави конечните 1:4 на овој меч, кој траеше 25 минути без полувреме.

vardarfans-2009

Во текот на денешниот ден, во попладневниот термин од 16:00 часот, двете генерации на Вардар ќе одиграат уште по еден натпревар.