Tuesday ,23 July 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Петлиња > Генерацијата 2008 на Вардар забележа една победа и пораз на турнирот „Вардар Куп Скопје“
Генерацијата 2008 на Вардар забележа една победа и пораз на турнирот „Вардар Куп Скопје“

Генерацијата 2008 на Вардар забележа една победа и пораз на турнирот „Вардар Куп Скопје“

Денес на програмата беше првиот натпреварувачки ден на турнирот „Вардар Куп Скопје“. Генерацијата 2008 на Вардар предводена од Влатко Колев одигра два натпревари, на кои забележа една победа и еден пораз.

Турнирот го отворивме со натпревар против екипата на Црвена Ѕвезда. На овој натпревар екипата од Белград се покажа како пресилна за нашите млади надежи, забележувајќи победа со резултат 1:6. Стрелец на единствениот гол за Вардар беше Иван Ташовски. 

285826471_132689886051893_137796260347554305_n

На вториот дуел, младите вардарци за противник ја имаа екипата на Зоетермер од Холандија. Тука беме подобри и остваривме висок триумф со резултат 4:0. На полувреме се стекнавме со водство од 2:0. Резултатот го отвори Габриел Талески, за резултатот на 2:0 да го зголеми Илија Митаноски. Во вториот дел од натпреварот постигнавме уште два гола, повторно стрелец беше Талески, додека конечните 4:0 ги постави Огнен Костовски.

Со овие натпревари, Вардар ја заврши групната фаза, најверојатно како второпласиран, доволно да се пласира во полуфиналето.