Sunday ,28 April 2024
Home > ФК Вардар > У-17 > Пионерите со 9.гола во мрежата на ФК Скопје
Пионерите со 9.гола во мрежата на ФК Скопје

Пионерите на ФК Вардар дојдоа до победа над ФК Скопје на дуел од 18.коло во Супер лигата. На денешиот дуел на кој бевме домаќини на теренот при  Тренинг камп Хиподром триумфиравме со 9-1 (4-1).

278256268_10221238997506683_6417415080344057481_n

Тренерот Божиноски започна со овој состав: Апостоловски Илија,  Трајчевски Александар,  Фидановски Зоран,  Митревски Матеј, Јакимовски Лука, Спасиќ Тино, Кузмановски Михаил, Сековски Дарко, Кулуковски Влатко (К),  Бундалески Максим и  Цикарски Дамјан.

278074887_10221238991746539_1112342418417974515_n

Тргнавме и на оваа средба офанзивно, нападнавме на самиот почеток барајќи рано водство. Веќе во 10.минута поведовме со 1-0,   за нас стрелаше Сековски Дарко. Атакувавме на удвојување на предноста,  веќе по 7.минути успеавме во истото, во 17.минута допката дојде до Бундалески Максим кој погоди за 2-0. Скопје успеа веднаш да ја преполови нашата предност, со удар од центарот во следната минута намали на 2-1.  Имавме серија шанси за да се вратиме на два позитива удари кон голот на гостиот упатија Фидановски Зоран и Тино Спасиќ во две прилики. Се играше 32.минута во една мешаница најумешен беше и погоди за Сековски Дарко  3-1. До крајорт на овој период имавме повеќе од играта, најпрвин се заканивме со удар на  Бундалески. Конечните 4-1 за првиот дел на овој пионерски скопски суперлигашки натпревар ги постави Кузмановски Михаил. Ние заминавме на пауза со комотни три гола.

277807658_10221238996106648_4114244695709926930_n 277805016_10221238996746664_2369611596306024015_n 277756505_10221238996266652_7294180216632795835_n

Во вториот дел тренерот Божиноски Саше даде шанса на целата клупа, целиот росер доби прилика за настап. Ние имавме доминација, во овој период постигнавме дури пет гола во мрежата на ривалот.  Кузмановски Михаил  стрелаше за 5-1 во  52.минута, две минути потоа прилика му се укажа и на Јакимовски Лука кој зголеми на високи 6-1. Вардар доминираше, Фидановски и нововлезениот Уневски имаа прилики. На сцена стапи одличниот  Спасиќ Тино  кој со погодоците во 55.минута и во  85.минута зголеми на 8-1, овој играч одигра навистина инспиративно во тој период од дуелот. Точка на натпреварот стави Папазов Димитар  со гол во последната, 90.минута кога ги постави конечните 9-1.

277562809_10221238997306678_6377599314799136263_n

Во игра влегоа:  Димовски Кирил, Ристовски Стефан, Туша Агрон, Рамани Хадис, Радевски Филип, Уневски Никола и  Папазов Димитар.