Home > ФК Вардар > Петлиња > Момците на Јанев, ФК Вардар генер.2006 со нова победа на “Пирин Купот“
Момците на Јанев, ФК Вардар генер.2006 со нова победа на “Пирин Купот“

ФК Вардар генерација родени “2006“ година дојде и до втората победа денес на  силниот меѓународен турнир, “Пирин Куп“, кој се игра во Сандански (Бугарија). Најпрвин утрово, избраниците на Сашо Јанев ги надиграа врсниците од екипата на ЦСКА Софија и ги совладаа со 2-0 (0-0), а потоа обезбедија висока победа и со екипата  Добротол со резултат 4 : 0 (2:0).
.
Првиот дел мина со постојана доминација на Вардарци во кој противникот не упати удар на нашиот гол. Прво полувреме го отворивме со погодок за  1:0 преку Марко Николовски после одлична акција. Напаѓавме постојано во продолжение  со желба да го удвоиме водството. Успеавме преку  Алтин Алији од слободен удар кој погоди за 2-0, резултат со кој се замина на одмор.
.
 vardarfans-jankoski
Второ полувреме  беше налик на првиот дел, ние напаѓавме противникот се бранеше со “бункер“ и не создаде ниедна прилика за одбележување. Најпрвин на 3:0 во вториот дел зголемивме преку Михаил Танчев, тој излезе сам пред голманот и рутински го матираше. До крајот на дуелот кој веќе го имавме добиено погод и  Олег Михајловски, тој стрелаше за 4-0  откако доби употреблива топка по десната страна. Мора да се напомене дека тренерот Јанев им даде шанса на сите деца и сите се покажаа во одлично издание на овој натпревар.