Tuesday ,21 May 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > У-19 > Со победа, младинците на ФК Вардар ја завршија сезоната во Супер Лигата
Со победа, младинците на ФК Вардар ја завршија сезоната во Супер Лигата

Со победа, младинците на ФК Вардар ја завршија сезоната во Супер Лигата

Младинците на Вардар денес на домашен терен ја совладаа екипата на Брегалница од Штип со 4-2 во последното коло од оваа сезона.

Вардар: Филевски Никола, Ајетовиќ Нуман, Цветков Горјан, Стојилевски Марко (K), Кулуковски Влатко, Здравковски Огнен, Фидановски Зоран, Кузмановски Михаил , Стефановиќ Виктор, Здравковски Симеон и Спасиќ Тино.

Тргнавме офанзивно и поведовме во 15.минута со 1-0, Стефановиќ Виктор асистираше до Кузмановски Михаил кој погоди за наша предност. Гостинот потоа успеа да ја врати резултатската симетрија и погоди за 1-1. Асистентот на првиот гол, Стефановиќ Виктор, во 26.минута ја врати предноста и стрелаше со глава за 2-1. Со овој резултат се замина на одмор.

Гостинот не се предаваше па на почетокот на вториот дел успеа да изедначи на 2-2. Имаввме повеќе од играта во поле, во 66.минута Јовановски Филип со удар од дистанца ја врати предноста и погоди за 3-2. Точка на победата стави Бундалески Максим на 8.минути до крајот на регуларниот дел кога погоди за 4-2.

 Играа уште: Бундалески Максим и Јовановски Филип.