Home > ФК Вардар > Петлиња > ФК Вардар (1) генер. 2011 го доби дербито со Работнички, Вардар (2) запиша пораз

Генерацијата 2011 на фудбалскиот клуб Вардар вечерва на терените на ФФМ го одиграа првото пролетно коло. Избраниците на Боби Андоновски на два натпревари остварија по една победа и пораз.

Вардар (1) успеа да го добие градското дерби против екипата на Работнички. Конечниот резултат на овој деул гласеше 6:2, и сите погодоци беа постигнати во второто полувреме од натпреварот, откако по првите 20 минути резултатот беше оној почетниот 0:0. Набрзина постигнавме три гола во вториот дел, два последователни беа за Калин Арсовски кој донесе предност од 2:0. Следеше период во кој уште еден играч постигна два гола во серија, се работи за Борјан Костовски, погодоци со кои зголемивме на 4:0. Во листата на стрелци се запиша и Доротеј Христов кој донесе предност од 5:0. Следеше намалување на 5:1, па авто гол од страна на Работнички, за резултат 6:1. Во последните минути од дуелот, противникот постигна гол и ги постави конечните 6:2 на овој натпревар.

2 3 4

Вардар (2) го загуби мечот од екипата на Фудбал Кидс, со резултат 1:2. На полувреме, противникот имаше предност од 0:1. Во вториот дел паднаа по еден гол во двете мрежи, стрелец за нас беше Марин Спировски.