Wednesday ,05 August 2020
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим > На денешен ден пред три години: Вардар не потклекна во Шведска и го најави фантастичното лето
На денешен ден пред три години: Вардар не потклекна во Шведска и го најави фантастичното лето

На денешен ден пред три години: Вардар не потклекна во Шведска и го најави фантастичното лето

На денешен ден пред три години, ФК Вардар ја започна европската авантура во квалификациите за Лигата на шампионите. Златниот тим на ФК Вардар одигра храбро и не потклекна во Шведска кај фаворизираниот тим на Малме. За фудбалската бајка да продолжи, ,,црвено – црните” играчи победија на домашен терен во Струмица со 3:1 за голема победа и пласман во третото квалификациско коло.

МАЛМЕ: 1. Виланд, 2. Конате, 3. Тинерхолм, 5. Ракип, 6. Левицки, 7 Кристијансен, 13. Јотун, 15. Цибицки, 23. Бергет, 24. Нилсен, 31. Брорсон

РЕЗЕРВИ: Андерсон, Еикрем, Виндхејм, Сванберг, Берквист, Вагиќ, Хаџикадуниќ.

Тренер: Магнус Персон

ВАРДАР: 90. Гачевски, 6. Грнчаров, 8. Спировски, 11. Барсегјан, 19. Хамбарџумјан, 20. Николов, 21. Новак, 23. Демири, 33. Исени, 70. Фелипе, 89. Балотели.

РЕЗЕРВИ: 1. Алексовски, 5. Муслиу, 9. Блажевски, 10. Којашевиќ, 16. Глигоров, 32. Глишиќ, 77. Брдаровски.

Тренер: Гоце Седлоски

Видео: