Thursday ,13 December 2018
Последни:
Home > ФК Вардар > Петлиња > Преглед на есенскиот дел од сезоната во детската лига, за шампионската генерација “2008“ на ФК Вардар
Преглед на есенскиот дел од сезоната во детската лига, за шампионската генерација “2008“ на ФК Вардар

Преглед на есенскиот дел од сезоната во детската лига, за шампионската генерација “2008“ на ФК Вардар

Шампионската генерација на ФК Вардар родени “2008“ година предводена од Павел Неделковски во есенскиот дел од детската лига одигра вкупно 19 натпревари со двете свои екипи. Вардар (1) одигра девет меча, на кои забележа осум победи и само еден пораз и тоа од екипата на Драчево. Најубедливиот триумф беше во дуелот со тимот на Њу Јорк, додека во првите три кола во новата сезона постигнуваме по 9 голови. Гол разликата е 71 постигнат и 18 примени голови.

1106

Ова се сите резултати на Вардар (1) во есенскиот дел од сезоната во детската лига:

1 коло: Вардар – Њу Старс 9:4

2 коло: Вардар – Форца 9:1

3 коло: Вардар – Работнички 9:2

4 коло: Вардар – Њу Јорк 20:0

5 коло: Вардар – Драчево 1:5

6 коло: Вардар – Албарса 8:2

7 коло: Вардар – Скупи 4:1

8 коло: Вардар – Сарај 3:0 ( службено)

9 коло: Вардар – Фамос 5:3

Вардар (2) одигра вкупно 10 натпревари, на кои има учинок од седум победи и три порази. Имавме убедливи победи изразени со двоцифрена разлика, но и висок пораз од екипата на Спорт Ефе. Успеавме да постигнеме вкупно 68 голови, додека примивме 25 погодоци.

359

1 коло: Вардар – Башкими 5:6

2 коло: Вардар – Њу Старс (2) 13:2

3 коло: Вардар – Албион 9:1

4 коло: Вардар – Спорт Ефе 1:7

5 коло: Вардар – Кул (2) 12:1

6 коло: Вардар – Металург 3:5

7 коло: Вардар – Драчево 6:1

8 коло: Вардар – Шкупи 7:0

9 коло: Вардар – Шкендија А. 8:2

10 коло: Вардар – Форца (1) 4:0

Оваа генерација на Вардар беше дел од силен меѓународен турнир во Нови Сад, во чест на прославениот голман “Илија Пантелиќ“ на кој го освоија високото второ место.

vardarfans-naslovna-31-660x330

ФК Вардар генер. 2008: Лука Грчевски, Александар Милошевски (голмани), Матео Кесиќ, Огнен Бојковски, Арти Азизи, Ненад Дамјаноски, Стефан Бранковски, Павел Андов, Стефан Марковски, Матеј Киш, Филип Сребров, Илија Митаноски, Коста Бошковски, Марко Марјановски, Бојан Пешов, Јован Павловски, Лука Никовски, Лука Мирчевски, Петар Јаковлевски, Иван Ташовски, Горазд Поповски.