Monday ,28 September 2020
Последни:
Home > ФК Вардар > У-17 > Преглед на сезоната за пионерите на ФК Вардар
Преглед на сезоната за пионерите на ФК Вардар

Преглед на сезоната за пионерите на ФК Вардар

Пионерите на ФК Вардар ја завршија сезоната на третото место на табелата. Оваа генерација составена од играчи, кои се родени “2001“ година во есенскиот дел од сезоната беше предводена од Сашо Тодоровски, додека во пролетниот дел ги превзема Петар Ѓорѓиески. Во текот на целата сезона успеавме да освоиме 52 бодови, или остваривме  15 победи, 7 седум нерешени резултати 5 порази. Шкендија и Македонија Ѓ.П заврпија пред екипата на Вардар, на првенствената табела. Ова се сите постигнати резултати на вардаровите пионери во сезоната која е пред нас:

1 коло: Ренова – Вардар 1:1

2 коло: Работнички – Вардар 1:0

3 коло: Вардар – Шкендија 3:3

4 коло: Академија Пандев – Вардар 1:3

5 коло: Вардар – Шкупи 1:1

6 коло: Пелистер – Вардар 2:2

7 коло: Вардар – Победа 0:1

8 коло: Милано – Вардар 0:5

9 коло: Вардар – Македонија Ѓ.П. 0:4

10 коло: Вардар – Ренова 3:0

11 коло: Вардар – Работнички 3:0

12 коло: Шкендија – Вардар 3:3

13 коло: Вардар – Академија Пандев 3:0

14 коло: Вардар – Шкупи 0:0

15 коло: Вардар – Пелистер  1:0

16 коло: Победа – Вардар  0:0

17 коло: Вардар – Милано 6:0

18 коло: Македонија Ѓ.П. - Вардар  4:0

19 коло: Ренова – Вардар  1:5

20 коло: Работнички – Вардар 1:3

21 коло: Вардар – Шкендија 1:5

22 коло: А.Пандев - Вардар  0:3

23 коло: Вардар – Шкупи  4:2

24 коло: Пелистер – Вардар  2:4

25 коло: Вардар – Победа  3:1

26 коло: Милано – Вардар  1:7

27 коло: Вардар – Македонија 2:1

453

Имавме голема шанса да стигнеме до трофеј оваа сезона, но го загубивме големото финале во купот од екипата на Академија Пандев. Финалето се одигра на стадионот “Билјанини Извори“ во Охрид и му припадна на противникот, кој славеше минимално со резултат 0:1. Иако црвено-црните имаа доминација на овој дуел и беа подобрата екипа, на крајот среќата им се насмевна на струмичани.

1/4 Македонија Ѓ.П. – Вардар 0:2

1/4 реванш: Вардар – Македонија Ѓ.П 3:1

1/2 куп: Вардар – Пелистер 1:0

1/2 куп реванш: Пелистер – Вардар 0:3

ФИНАЛЕ: Вардар – Академија Пандев 0:1

Засилувањето кое приситигна во пролетниот дел од сезоната, Туша Ветон е најдобар стрелец на пионерите во оваа натреварувачка сезона. Ова е листата на стрелци кај оваа генерација ( со напомена дека бројот на голови е во двете натпреварувања, првенство и куп).

208

1.Туша Ветон  16

2. Леонид Игнатов  11

3. Џемал Ибиши 9

4. Давид Ристовски, Филип Андоновски и Малик Хасановиќ по 6

5. Мартин Спировски, Марио Илиевски по 4

6. Давид Астарџиев, Бојан Димоски по  3

7. Дамјан Бојковски 2

8. Матеј Николов, Марио Спировски, Харбин Речица и Христијан Миленковски по 1