Thursday ,28 September 2023
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим > Вардар победнички низ Кратово!
Вардар победнички низ Кратово!

Вардар победнички низ Кратово!

Нашиот тим екипата на Вардар победнички се врати од Кратово.
На денешната средба Вардарци победија со 0:2 и се одалечија на првенствената табела пред главниот конкурент Работнички со 4 бода предност.

Уште на стартот во 2 минута Филип Ивановски ја начна мрежата на Горан Симов. за водство на Вардар од 0:1
Во првиот дел Вардар имаше уште неколку одлични прилики за зголемување на водството но резултатот на полувреме беше 0:1
Во вториот дел Вардар продложи да игра добро, па само прашање на време беше кога ќе го постигне 2-от гол.
Во 56 минута голманот на Силекс Горан Симов направи прекршок над Блажевски, и доби црвен картон.
Токму Блажевски го посигна 5-от свој гол за Вардар оваа сезона и зголеми на 0:2, ова беше и конечен резултат на натпреварот.

Со оваа победа нашиот тим победна на +4 бодови разлика !
Комити го бодреа Вардар и во Кратово !