Tuesday ,28 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање > Куглање! Младен Донковски и Димитровски Димитар се најдоа во топ-6 на 9.коло
Куглање! Младен Донковски и Димитровски Димитар се најдоа во топ-6 на 9.коло

Куглање! Младен Донковски и Димитровски Димитар се најдоа во топ-6 на 9.коло

Викендов на програмата беше ново коло во МКЛ, вардарци во ова коло играа со екипата на КК 18-ти Август и дојдоа иако малку тешко да првата победа во 2017 година во мак.куглањето.  Црвено-црните однесоа победа  на ова гостување со  2:6. Во сетови триумфиравме 10:14, домаќинот имаше вкупно  3163 “соборени дрва“, а ние имавме  3234.

kug

 Димитар Димитровски беше кај нас беше најдобар на овој меч со  566 “дрва“, на позицијата “два“ беше Младен Донковски кој покажа дека може  да се смета на него кога е најтешко. Младиот Донковски впиша зад своето име 563 “дрва“.  По пауза од три кола (пролетните) во ова коло четтврто оваа пролет конечно имаме играчи во топ-6 листата на македонската кугларска лига. Димитровски Димитар се најде на треттата позиција на листата, апак Донковски Младен кој покажа квалитет ја зазема шесттата позиција на топ-6 изборот на идеален тим во ова деветто коло во домашниот шампионат. Следен меч за црвено-црните е дуелот дома со екипата на КК Империал Тобако ТКС.