Sunday ,27 September 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > КК Вардар обезбеди опстанок, падна Охрид во гости, денес домашен дуел со “фенерџијата“ Шкупи
КК Вардар обезбеди опстанок, падна Охрид во гости, денес домашен дуел со “фенерџијата“ Шкупи

КК Вардар обезбеди опстанок, падна Охрид во гости, денес домашен дуел со “фенерџијата“ Шкупи

Вардар славеше на драматичниот дуел против АВ Охрид со 70:73 и сега има шест бода повеќе од чаирчани на кои им остануваат пет натпревари до крајот. На пет кола пред крајот на плеј-аутот, јасно е дека Шкупи ќе игра бараж за опстанок во елитната кошаркарска дивизија.

Домаќините на овој меч ја имаа својата шанса, во последната четвртина водеа со пет разлика (59:54), но дозволија пресврт во финишот. Долго време се одеже по жица, одлучуваа слободните фрлања, а клучните ги промаши Атанасов на 11 секунди пред крајот при водство за Вардар од 70:71.Топката ја прифати Анастасов кој веднаш беше фаулиран и два пати погоди од пенал-линијата поставувајќи го конечниот резултат. Радош и Цветковски се најзаслужни за победата на Вардар, заедно постигнаа 34 поени. Милојевиќ реализира 18 поени за АВ Охрид, недоволни за победа на неговиот тим.

Денес црвено-црните го пречекуваат Шкупи во “Кале“ натпреварот е закажан со почеток во 14-00 часот.