Saturday ,27 April 2024
Home > Останати спортови > Кошарка > КК Вардар М18 со мајсторски пресврт во вториот дел го совлада ТФТ (Видео)
КК Вардар М18 со мајсторски пресврт во вториот дел го совлада ТФТ (Видео)

Вчера во големата сала „Кале“ тимот на ТФТ го пречека КК Вардар М18, во еден одличен дуел ние победивме со пресврт во вториот дел со резултат 60-76.

Првиот период го доби ТФТ, по 10.минути кошарка тие водеа со 20-16 на оваа средба, продолжија да ја одржуваат предноста и на полувреме замина  со 12.поена позитива. За време на паузата на семафор во салата „Кале“ беше 37-25. Вардаци одиграа брилијантно во 3тиот период, дозволија само 11.поена на домаќинот, а погодија 27.поена во нивниот кош за целосен пресврт и водство пред последната четвртина со резултат 48-52. Победата дојде со 16 поена повеќе, ние на полувреме имавме негатива од 12, а победивме со 16.поена, односно во вториот дел бевме подобри за неверојатни 28.поена, крајниот резултат со кој триумфиравме беше 60-76.

*Видео до натпреварот може да погледнете ОВДЕ!