Thursday ,28 March 2024
Home > Останати спортови > Кошарка > КК Вардар поразен од младиот тим на МЗТ Скопје
КК Вардар поразен од младиот тим на МЗТ Скопје

МЗТ Уни Банка Скопје  во заостанатиот натпревар од 7.коло беа подобри од Вардар. Домаќините во „Јане Сандански“ имаа подобар финиш и славеа триумф кој ги изедначи со нивниот вечерашен противник на табелата во Првата лига.

По изедначената прва четвртина (23:22), „вардарци“ беа многу поубедливи во втората. Во тој период и ја направија двоцифрената предност. На полувреме гостите водеа со сигурни (50:39).

Но младите кошаркари од Аеродром немаа намера да се предадат. Во 28.минута, по поентирањето на Митевски, а потоа и на Андоноски, дојдоа до негатива од само два поени (63:65).

Но двете тројки, прво на новакот во нивните редови, Цветковски, потоа и на Провел, Вардар го одби тој силен напад на домаќините, врати дел од позитивата. Поведе со (71:66), а четвртината ја гостите ја затворија со идентичен плус (73:68).

kk-vardar-2

Серијата од (8-2) им го донесе и толку посакуваното водство на момците од Аеродром (76:75). „Црвено-црните“ се вратија, со своја контра-серија од (8-3), повторно беа во водство (83:79).

Поените на најефикасните играчи во домашниот тим, Монтгомери и Андоноски, потоа и на Савиќевиќ, донесоа последните сто секунди да бидат и драматични (85:86).

kk-vardar-3

По забивањето на Монтгомери, домашната екипа поведе со (87:86), а за доигрување останаа 27.секунди. Радош не донесе водство за Вардар, а Ташовски направи неспортска лична грешка. Доволно за победа, трета за МЗТ Скопје Уни Банка, исто колку што има и Вардар, по 13.одиграни натпревари.