Friday ,17 May 2024
Home > Останати спортови > Кошарка > Кошарка: КК Вардар организираше Меѓународен турнир за момци М-12, Балкан од Ботев победи во финалето со црвено-црните

Oвој  викенд кошаркарскиот клуб  Вардар кој е познат како најдобра младинска кошаркарска школа во земјава ( за што добија и признание од МКФ за изминатата 2017 година)   организираше Меѓународен  кошаркарски турнир. На турнирот  настапиа  играчи родени 2006 година, односно  беше во категоријата М-12. Турнирот се нарекува “Балканска лига“. Истиот  се играше во салата на КК Вардар, односно малата сала при С.р.ц “Кале “ во Скопје.

29570512_1309497625849301_7967665592607504749_n

Екипата на Балкан од Ботев, Бугарија е победник на третото овогодишно издание на Балканскиот Куп одржан викендов во Скопје во организација на КК Вардар. Во големото финале младите надежи од Ботев беа подобри од своите 12-годишни врсници Вардар од Скопје победувајќи ги со 84:56.