Thursday ,18 August 2022
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање > Вардар ги задржува сите играчи кои го „испумпаа“ Макпетрол од тронот, ростерот на шампионот останува
Вардар ги задржува сите играчи кои го „испумпаа“ Макпетрол од тронот, ростерот на шампионот останува

Вардар ги задржува сите играчи кои го „испумпаа“ Макпетрол од тронот, ростерот на шампионот останува

Кугларскиот клуб Вардар има најуспешна сезона од неговото формирање во ваков формат од 2014 година. Црвено-црните момци по две децении го детронизираа неприкосновениот  тим на Макетрол.

Вардар ја освои лигата и успеа да го остави зад себе големиот фавориот тимот на „пумпашите“, што е успех сам по себе. Покрај тоа освои „бронза“ во Купот на Република Македонија кој се играше во Битола. Имаме и младински првак, Мартин Митиќ го освои првенството У23 во Битола. Добра вест е што вардаровиот тим успеа ова лето да ги задржи сите играчи од оваа историска сезона за нив. Ростерот е подготвен за нови предизвици, вардарци дефинитивно не го менуваат тимот кој победува.